Programme 2023
Speakers
Manuel A. Taborda
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Sonia Acheli
TU Clausthal
Amine Ait Ouazzou
TU Hamburg
Ahmed Al-kamal
University of Duisburg-Essen
Carine Lourenco Alves
TU Hamburg
Riccardo Artoni
Gustave Eiffel University
Simon Aßmann
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Frank Babick
TU Dresden
Neeru Bala
University of Sheffield
Shivam Baluni
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Matthäus Barasinski
TU Braunschweig
Jan Barowski
Ruhr-University of Bochum
Jens Bartsch
TU Dortmund University
Helene Baust
Karlsruhe Institute of Technology
Elodie Beaupeux
Fluid Air
Janis Beimdiek
University of Paderborn
Borhane Ben Said
Helmholtz-Centrum Dresden-Rossendorf
Nikolai Benz
University of Kaiserslautern-Landau
Markus Biegel
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Claas Bierwisch
Fraunhofer IWM
Béatrice Biscans
LGC Toulouse
George Biskos
Cyprus Institute
Nicolas Blanc
CEA
Sandra Boekhoff
TU Braunschweig
Mustafa Bozoglu
University of Kaiserslautern-Landau
Rene Brands
TU Dortmund University
Johannes Buchheim
Glatt Ingenieurtechnik GmbH
Simon Buchheiser
Karlsruhe Institute of Technology
Falk Bunke
Hamburg University of Technology
Paola Ivonne Cardenas Lopez
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Cédric Cattin
F. Hoffmann-La Roche Ltd
Anderson Chagas
TU Braunschweig
Anshuman Chauhan
Karlsruhe Institute of Technology
Cornelia Damm
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Sarah Daus
TU Bergakademie Freiberg
Rajesh Dave
New Jersey Institute of Technology
Martijn de Munck
TU Eindhoven
Jan Derk Groeneveld
University of Bremen
Luc Dewulf
University of Sheffield
Alberto Di Renzo
University of Calabria
Bastien Dietemann
Fraunhofer IWM
Ralf Ditscherlein
TU Bergakademie Freiberg
Varun Dongre
Johannes Kepler University Linz
Kai Drechsel
Karlsruhe Institute of Technology
Eric Drescher
TU Berlin
Viktor Drescher
Glatt Ingenieurtechnik GmbH
Björn Düsenberg
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Jean-Maxime Edorh
Fluid Air
Christian Eichler
TUHH Hamburg University of Technology
Stefan Endres
University of Bremen
Laura Engelbracht-Kloss
University of Duisburg-Essen
Oguzhan Erken
University of Edinburgh
Behrad Esgandari
Johannes Kepler University Linz
Jan Henrik Finke
TU Braunschweig
Paolo Fortugno
University of Duisburg-Essen
Bastien Fossé
CEA
Bernd Fraenkle
Karlsruhe Institute of Technology
Judith Friebel
TU Bergakademie Freiberg
Tina Friedenauer
University of Duisburg-Essen
Tiaan Friedrich
TU Munich
Orkun Furat
University of Ulm
Jan-Philipp Fürstenau
CADFEM Germany GmbH
Balázs Füvesi
University of Twente
Ronald Gebhardt
RWTH Aachen
Felix Gerbig
Karlsruhe Institute of Technology
Jasper Giesler
University of Bremen
Marco Gleiss
Karlsruhe Institute of Technology
Adriano Gomes de Freitas
University of Monash
Christoph Goniva
DCS Computing GmbH
Lola Gonzalez-Garcia
Leibniz Institute for New Materials
Marion Görke
TU Braunschweig
Maria Graca Rasteiro
University of Coimbra
Lukas Gromotka
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Ali Hamieh
University of Toulouse
Leigh Duncan Hamilton
TU Braunschweig
Colin Hare
University of Newcastle
Helge Hattermann
Q.ANT GmbH
Claudia Heilmann
TU Bergakademie Freiberg
Sima Hellmers
TU Braunschweig
Nicolas Hesse
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Markus Hilgart
Anton Paar GmbH
Nikoline Hilse
Ruhr-University of Bochum
Paul Hirschberger
TU Berlin
Hubert Hirschlag
Continental Reifen Deutschland GmbH
Marcella Horst
TU Braunschweig
Fria Hossein
University College London
Somayeh Hosseinhashemi
TU Braunschweig
Shengda Hou
University of Sheffield
Zhi Cheng Hua
TU Hamburg
Florian Huber
hte GmbH
Yusuke Imayoshi
Osaka metropolitan University
Kento Ishii
Nagoya Institute of Technology
Dimitri Ivanov
TU Braunschweig
Motoshi Iwao
Osaka metropolitan University
Benoît Jabaud
Gustave Eiffel University
Jürgen Janek
Justus Liebig University Gießen
Mehran Javadi
TU Clausthal
Ben Jenkins
Granutools
Jieke Jiang
University of Twente
Theuerkauf Jörg
The Dow Chemical Company
Michael Juhnke
F. Hoffmann-La Roche Ltd
Rens Kamphorst
Delft University of Technology
Rens Kamphost
Delft University of Technology
Amir Karimi Noughabi
University of Duisburg-Essen
Yashodh Karunanayake
University of Sheffield
Matthias Kawalek
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Abdolreza Kharaghani
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Vincent Kimmel
TU Dortmund University
Tom Kirstein
University of Ulm
Pascal Klein
Pyrum Innovations AG
Robin Klupp Taylor
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Thomas Koch
KRONOS INT. Inc.
Ulrich Köhler
Sympatec GmbH
Victor Kolck
TU Berlin
Thomas Köllner
CADFEM Germany GmbH
Kathrin Kramm
TU Hamburg
Tobias Kraus
Leibniz Institute for New Materials
Fabian Krull
University of Kaiserslautern-Landau
Laura Kuger
Karlsruhe Institute of Technology
Abhinandan Kumar Singh
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Teresa Kurtz
TU Hamburg
Peter Lang
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Gregory Lecrivain
Helmholtz-Centrum Dresden-Rossendorf
Jan Lenz
Novartis Pharma AG
Dietmar Lerche
LUM GmbH
Clemens Lischka
Karlsruhe Institute of Technology
Moritz Loewenich
University of Duisburg-Essen
Erik Loewer
TU Bergakademie Freiberg
Claudia-F. Lopez-Camara
University of Duisburg-Essen
Retief Lubbe
University of Twente
Bartholomäus Luczak
LANXESS Deutschland GmbH
Stefan Luding
University of Twente
Geoffroy Lumay
University of Liège
Marco Lupo
Granutools
Melanie Maas-Brunner
BASF SE
Karl Mandel
Fraunhofer Institute for Silicate Research ISC
Jan Eric Marquardt
Karlsruhe Institute of Technology
Anna Márton
INVITE GmbH
Ali Massomi
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Orlando Massopo
University of Paderborn
Matthias Masuhr
University of Duisburg-Essen
Juan Medina
BTU Cottbus-Senftenberg
Stefan Mende
NETZSCH-Feinmahltechnik GmbH
Martin Menzler
Fraunhofer-Institute for surface engineering and thin-film technology
Maksim Mezhericher
Princeton University
James R. Middleton
University of Leeds
Dzmitry Misiulia
University of Kaiserslautern-Landau
Yang Sarah Mohamad
University of Sheffield
Felix Möhlen
TU Braunschweig
Marcel Möller
TU Braunschweig
Paul Mort
University of Purdue
Moritz Moß
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Triantafillos J. Mountziaris
University of Houston
Mehrabi Mozdeh
University of Leeds
Hagen Muenkler
Novartis
Fernando Muzzio
Rutgers University
Sadegh Nadimi
University of Newcastle
Hideya Nakamura
Osaka metropolitan University
Theodoros Nestor Papapetrou
Helmholtz-Centrum Dresden-Rossendorf
Stefan Neumann
TU Bergakademie Freiberg
Jan Nicklas
TU Bergakademie Freiberg
Leonard Nicusan
University of Birmingham
Hermann Nirschl
Karlsruhe Institute of Technology
Raffaella Ocone
Herio-Watt University
Koichiro Ogata
National Institute of Technology, Oita College
Shuji Ohsaki
Osaka metropolitan University
Sherif Okeil
TU Braunschweig
Victor Marcus Oldhues
TU Braunschweig
Vincent Olszok
TU Clausthal
Jin Ooi
University of Edinburgh
Josephine Oppotsch
Ruhr-University of Bochum
Francesca Orsola Alfano
University of Calabria
Simon Paas
University of Kaiserslautern-Landau
Stefan Palzer
Nestlé
Mark Parker
University of Western Ontario
Lucas Pereira
Helmholtz Institute Freiberg for Resource Technology
Klito Petallidou
Cyprus Institute
Horacio Andres Petit
Universidade Federal de Rio de Janeiro
Urs Peuker
TU Bergakademie Freiberg
Jennifer Pierick
TU Braunschweig
Salvatore Pillitteri
Granutools
Michael Pilz
BASF SE
Wei Pin Goh
University of Leeds
Stefan Pirker
Johannes Kepler University Linz
Sathish Kumar Ponusamy
University of Paderborn
Sahar Pourandi
University of Twente
Alexander Putz
Physikalisch-Technische Bundesanstalt Berlin
Jobin Raju
TU Braunschweig
Ahmad Ramahi
University of Leicester
Lucas Reineking
Ruhr-University of Bochum
Azita Rezvani
University of Duisburg-Essen
Frank Rhein
Karlsruhe Institute of Technology
Simson Julian Rodrigues
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Victor Rodriguez
Universidade Federal de Rio de Janeiro
Javier Rodriguez-Rodriguez
University of Birmingham
Marvin Röhl
TU Braunschweig
Sophia Rothberg
TU Hamburg
Alexander Russell
AbbVie Deutschland GmbH & Co. KG
Torben Rüther
University of Paderborn
Moritz Rüther
University of Paderborn
Abdullah Sadeq
TU Hamburg
Roxana Saghafian Larijani
University of Twente
Yeswanth Sai Tanneru
TU Braunschweig
Saba Saifoori
University of Leeds
Krischan Sandmann
Leibniz Institute for New Materials
Edgar Schach
TU Bergakademie Freiberg
Luca Schädler
University of Kaiserslautern-Landau
Carsten Schilde
TU Braunschweig
Daniel Schiochet Nasato
TU Munich
Hans-Joachim Schmid
University of Paderborn
Jochen Schmidt
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Kilian Schnoor
Kreber
Natalie Schönig
TU Munich
Julia Schreier
Trier University of Applied Science
Thomas Schubert
TU Chemnitz
Denis Schütz
Anton Paar GmbH
Sebastian Schwaminger
Medical University Graz
Lothar Seidemann
BASF SE
Marino Sergi
Eigengran SRL
Amit Sharma
Associated Soapstone Dist. Co. Pvt. Ltd.
Rahul Sharma
University of Salerno
Shishir Shekhar
Deakin University
Mira Simmler
Karlsruhe Institute of Technology
Jennifer Sinclair Curtis
University of California
Csaba Sinka
University of Leicester
Yannik Sinnwell
University of Kaiserslautern-Landau
Ivan Skenderovic
University of Duisburg-Essen
Vasyl Skorych
Hamburg University of Technology
Daniele Sofia
University of Salerno
Martin Sommerfeld
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Jakob Stahl
University of Bremen
Malena Staudacher
TU Bergakademie Freiberg
Denise Steiner
University of Tübingen
Lisa Stiegler
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Gero Stöckl
TU Hamburg
Daniel Stoll
TU Kaiserslautern
Klaus Stöwe
TU Chemnitz
Abul Hassan Syed
Univerisity of Surrey
Johanna Sygusch
Helmholtz-Centrum Dresden-Rossendorf
Jack Sykes
University of Birmingham
Tobias Tabeling
Leibniz Institute for material-oriented technologies
Afshin Taghizadeh
University of Edinburgh
Fatemeh Talebi
University of Leeds
László Tamás
Refra-System Ltd.
Arne Teiwes
Glatt Ingenieurtechnik GmbH
Amalia Thomas
Freeman Technology
Christoph Thon
TU Braunschweig
Anthony Thornton
University of Twente
Marius Tidau
TU Braunschweig
Florentin Tischer
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Daniel Tobón Vélez
Laboratoire de Génie Chimique
Riccardo Togni
DCS Computing GmbH
Nabi Traore
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Mauricio Vaca Guerra
TU Hamburg
Dingeman van der Haven
University of Cambridge
P. Christian van der Sande
TU Delft
Ruud van Ommen
TU Delft
Berend van Wachem
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Stephane Vaudez
CEA
Christin Velten
Otto-von-Guericke-University Magdeburg
Nicolas Vogel
Friedrich-Alexander-University Erlangen - Nuremberg
Oliver Voigt
TU Bergakademie Freiberg
Johannes Walter
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Yan Wang
InProcess-LSP
Zhuang Wang
University of Duisburg-Essen
Zheng Wang
University of Sheffield
Richard Ward-Smith
MalvernPanalytical
Masahiko Watanabe
University of Edinburgh
Thomas Weinhart
University of Twente
Laura Weirauch
University of Bremen
Marc Weirich
University of Kaiserslautern-Landau
Daniel Werner
Sympatec GmbH
Dominik Werner
University of Birmingham
Thomas Wilhelm
University of Ulm
Christian Wilke
TU Bergakademie Freiberg
Harald Wilms
Wilms-ITC
Anne Windberg Baarup
Continental Reifen Deutschland GmbH
Erich Windhab
Swiss Federal Institute of Technology Zürich
Max Winkelmann
University of Twente
Arne Witte
University of Bremen
Silas Wolf
TU Braunschweig
Roman Würl
TU Nuremberg
David Y.H. Pui
University of Minnesota
Guohui Yang
Karlsruhe Institute of Technology
Takeru Yano
Osaka metropolitan University
Melis Yetkin
Max-Planck-Institute
Erwin Ouwen Zhai
Karlsruhe Institute of Technology
Xiye Zhou
TU Hamburg
Huanhuan Zhou
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Xuebei Zhu
University of Duisburg-Essen
Anna Ziefuss
University of Duisburg-Essen
Fabian Zillner
Friedrich-Alexander University Erlangen-Nuremberg
Sina Zinatlou Ajabshir
University of Salerno
Mohammed Zriki
Polytechnic of Montreal